Cenzúra ožila

Autor: Peter Olekšák | 25.7.2014 o 14:44 | (upravené 21.2.2015 o 9:03) Karma článku: 11,32 | Prečítané:  8841x

Definícia cenzúry znie: "kontrola, dozor, dohľad, najmä nad tlačou a inými masovokomunikačnými prostriedkami". Komunisti sa nebránili dôraznému uplatňovaniu cenzúry na články alebo názory, ktoré nezodpovedali záujmom štátu. V totalitných režimoch patrí cenzúra k základným mocenským nástrojom. Kontrola tlače v Československu pretrvávala až do roku 1989. Je to neuveriteľné, ale ona dnes na Slovensku opäť raz ožila.

Na webe Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) je zverejnená správa s názvom Knižnica prijala vzácny dar pojednávajúca o dare dvoch cenných historických kníh zo 16. a 17. storočia, ktorú však do tlačovej agentúry (TK KBS) odoslali upravenú zásahom cenzora.

V tejto pôvodnej správe je uvedené: "Vzácny dar, ktorý venoval doc. ThLic. MUDr. Marián Mráz SJ, PhD. bývalému rektorovi KU prof. Tadeuszovi Zasępovi, PhD. prijala v piatok 11. júla 2014 UK KU." 

Avšak v správe, ktorú KU odoslala tlačovej agentúre TK KBS, a ktorá správu takto zverejnila, je uvedené: "Vzácny dar venoval doc. ThLic. MUDr. Marián Mráz SJ, PhD."

Nejde o prvý zásah tajomného cenzora. Na webe KU je zverejnený oznam s titulom Katolícka univerzita partnerom festivalu slobody, v ktorom je uvedené, že "Ústav pamäti národa (ÚPN) oslovil rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU), Mons. prof. Jozefa Jaraba s prosbou o spoluprácu pri organizovaní Festivalu slobody" napriek tomu, že túto aktivitu dohodol ešte odstupivší rektor KU prof. Tadeusz Zasepa, čo dokumentuje list UPN a odpoveď rektora Zasepu.

Je to márnomyseľnosť (ješitnosť), hlúposť alebo zlomyseľnosť?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Spor medzi lyžiarkami a asociáciou ide do finále, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.


Už ste čítali?