Profesor Zasępa ukončil pôsobenie vo funkcii rektora KU. Je za čo poďakovať?

Autor: Peter Olekšák | 25.6.2014 o 14:35 | (upravené 29.6.2014 o 22:27) Karma článku: 7,96 | Prečítané:  2612x

Pred siedmimi rokmi sme hľadali a našli kandidáta na uprázdňujúce sa miesto rektora univerzity. Po šiestich rokoch v službe (vo funkcii)  skončil 31. mája 2014. Vyjadril dôvody svojej rezignácie. Niektorí si myslia, že očakávania neboli naplnené. Mnohí to vidia inak. Predovšetkým tí, ktorí za túto službu poďakovali na sociálnej sieti. A nielen oni.

Profesor Tadeusz Zasęp a, člen Európskej akadémie vied a umení, bol ocenený Veľkou medailou sv. Gorazda (Svätý Gorazd, 9.–10. stor., bol slovenský biskup a literát, bol žiakom sv. Cyrila a Metoda), ktorá sa udeľuje za celoživotnú prácu a mimoriadne výsledky dosiahnuté vo výchovno-vzdelávacom procese, na úseku vedy, starostlivosti o mládež a šport a za prácu a výsledky celoštátneho i medzinárodného významu, ktoré robia dobré meno školstvu Slovenskej republiky. Ocenenie mu v stredu 25.06.2014 odovzdal minister školstva Dušan Čaplovič.

Veľký kancelár KU Mons. Bernard Bober, ktorý na univerzite reprezentuje zriaďovateľa KU, KBS, prof. Zasę povi 02.06.2014 napísal: "Venovali ste nám šesť rokov života. Pre univerzitu i pre celú slovenskú cirkev to bol požehnaný čas. (...) Obdivujem Vaše úsilie vykonať všetko pre dobro celej univerzity, bez ohľadu na vlastný profit. Napriek nepriazni a nedôvere bola Vaša námaha korunovaná  dominantnou stavbou univerzitnej knižnice. Dali ste univerzite srdce a ono bude biť ďalej, aj napriek infarktom, ktoré jej v každej dobe môže spôsobiť ľudská chamtivosť (...) Bolo mi cťou s Vami spolupracovať!"

Z prezidentskej kancelárie k rezignácii medzi iným napísali: "Rukopis Vášho pôsobenia na KU je zrejmý a bude dlhodobo spájaný o.i. s Univerzitnou knižnicou, ktorá je pýchou i centrom akademického života i celého regiónu."

"Chcel by som vyjadriť nádej, že tento Váš hlboko ľudský a profesionálny počin ako symbol hľadania pravdy bez výhrad, nájde patričnú odozvu a reflexiu v posilnení etiky, morálnych hodnôt a všeobecného dobra nielen na Vašej Alma mater.", napísal rektor UK reagujúc na rezignáciu prof. Zasępu.

JUDr. Ján Čarnogurský, jeden zo zakladateľov KU, napísal: "Vy ste dali KU všeobecný (katolícky) rozmer. Ak by mala v budúcnosti úroveň KU klesnúť, bude ma to bolieť dvojnásobne. (...)."

K ďakujúcim sa pridalo aj Mesto Ružomberok, ktoré sa rozhodlo udeliť bývalému rektorovi KU najvyššie ocenenie mesta - čestné občianstvo.

Môžeme len veriť, že jeho nástupca bude kontinuitou úspechu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

PRIMÁR

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí JOZEF DÚBRAVICKÝ.


Už ste čítali?