Profesor Zasępa ukončil pôsobenie vo funkcii rektora KU. Je za čo poďakovať?

Autor: Peter Olekšák | 25.6.2014 o 14:35 | (upravené 22.2.2018 o 13:31) Karma článku: 7,96 | Prečítané:  2786x

Pred siedmimi rokmi sme hľadali a našli kandidáta na uprázdňujúce sa miesto rektora univerzity. Po šiestich rokoch v službe (vo funkcii) skončil 31. mája 2014. Vyjadril dôvody svojej rezignácie

Okolnosti zaznamenal Postoj. Niektorí si myslia, že očakávania neboli naplnené. Mnohí to vidia inak, podpísali Otvorený list na podporu rektora T. Zasepu, kde je viac ako 400 podpisov, ešte viac podpisov je na fyzickej petícii na podporu rektora Zasepu. Ďalší za jeho službu poďakovali na sociálnej sieti. A nielen oni.

Profesor Tadeusz Zasępa, člen Európskej akadémie vied a umení, bol ocenený Veľkou medailou sv. Gorazda (Svätý Gorazd, 9.–10. stor., bol slovenský biskup a literát, bol žiakom sv. Cyrila a Metoda), ktorá sa udeľuje za celoživotnú prácu a mimoriadne výsledky dosiahnuté vo výchovno-vzdelávacom procese, na úseku vedy, starostlivosti o mládež a šport a za prácu a výsledky celoštátneho i medzinárodného významu, ktoré robia dobré meno školstvu Slovenskej republiky. Ocenenie mu v stredu 25.06.2014 odovzdal minister školstva Dušan Čaplovič.

Veľký kancelár KU Mons. Bernard Bober, ktorý na univerzite reprezentuje zriaďovateľa KU, KBS, prof. Zasę povi 02.06.2014 napísal: "Venovali ste nám šesť rokov života. Pre univerzitu i pre celú slovenskú cirkev to bol požehnaný čas. (...) Obdivujem Vaše úsilie vykonať všetko pre dobro celej univerzity, bez ohľadu na vlastný profit. Napriek nepriazni a nedôvere bola Vaša námaha korunovaná  dominantnou stavbou univerzitnej knižnice. Dali ste univerzite srdce a ono bude biť ďalej, aj napriek infarktom, ktoré jej v každej dobe môže spôsobiť ľudská chamtivosť (...) Bolo mi cťou s Vami spolupracovať!"

Z prezidentskej kancelárie k rezignácii medzi iným napísali: "Rukopis Vášho pôsobenia na KU je zrejmý a bude dlhodobo spájaný o.i. s Univerzitnou knižnicou, ktorá je pýchou i centrom akademického života i celého regiónu."

"Chcel by som vyjadriť nádej, že tento Váš hlboko ľudský a profesionálny počin ako symbol hľadania pravdy bez výhrad, nájde patričnú odozvu a reflexiu v posilnení etiky, morálnych hodnôt a všeobecného dobra nielen na Vašej Alma mater.", napísal rektor UK reagujúc na rezignáciu prof. Zasępu.

JUDr. Ján Čarnogurský, jeden zo zakladateľov KU, napísal: "Vy ste dali KU všeobecný (katolícky) rozmer. Ak by mala v budúcnosti úroveň KU klesnúť, bude ma to bolieť dvojnásobne. (...)."

K ďakujúcim sa pridalo aj Mesto Ružomberok, ktoré sa rozhodlo udeliť bývalému rektorovi KU najvyššie ocenenie mesta - čestné občianstvo.

Môžeme len veriť, že jeho nástupca bude kontinuitou úspechu.

 

Doplnené 14.07.2014:

Vysoko ceneným je list prefekta kongregácie pre katolícku výchovu (kvázi ministra školstva Vatikánu), ktorý kardinál Geocholewski zaslal odstupivšiemu rektorovi KU: "Vyjadrujem vďačnosť za obetavú prácu, za vytrvalú starostlivosť o katolícky charakter univerzity a súčasne o úroveň vzdelávania a vedeckého výskumu. Veľmi oceňujem Vašu veľkú otvorenosť a angažovanie sa vo veci hľadania pravdy a šíreniu kresťanských postojov vo svete."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Poďme sa rozprávať, ako sa treba rozprávať o očkovaní

Sedem tipov, ako viesť debatu s tými, čo neveria.


Už ste čítali?