Amatérska karikatúra: O jednej rekonštrukcii vedeckej rady univerzity

Autor: Peter Olekšák | 30.6.2014 o 14:59 | (upravené 30.6.2014 o 17:00) Karma článku: 8,57 | Prečítané:  2787x

Keď sa profesionalita a odbornosť zamenia za márnomyseľnosť (Česi majú výstižnejší termín "ješitnosť"), väčšinou vznikne karikatúra. Vytvoriť ju vedia aj tí, ktorí nemajú výtvarný talent. 

Tak sa stalo na jednej nemenovanej univerzite, kde ešte len "osoba poverená výkonom funkcie rektora" (terminológia Zákona o vysokých školách), nie riadne prezidentom vymenovaný rektor, v prvý pracovný deň svojho poverenia, rozhodla sa rekonštruovať vedeckú radu univerzity po dvoch rokoch jej činnosti, napriek tomu, že vedecká rada mala pracovať ešte ďalšie dva roky.

Nebolo by na tom nič nevhodné, ak by ju chcela doplniť, rozšíriť, čiže vylepšiť, skvalitniť. Rozhodla sa však, že z nej odvolá: dvoch svojich významných predchodcov - bývalých rektorov, dvoch súčasných rektorov partnerských univerzít v zahraničí, niekdajšieho predsedu SAV, troch bývalých prorektorov, jednu významnú profesorku histórie a ešte dvoch docentov - biológie a verejného zdravotníctva. Kvality náhradníkov, nových členov vedeckej rady, sa nebudeme dotýkať.

Dotknutým bol zaslaný lyrický ďakovný list v znení: "Vážený člen vedeckej rady, pri príležitosti ukončenia Vášho pôsobenia vo vedeckej rade, dovoľte, aby som Vám úprimne poďakoval za Vaše členstvo v nej a prácu v prospech univerzity. Univerzita sa nachádza v neľahkej situácii. Sme však v spolupráci s vedením fakúlt, senátmi a celou akademickou obcou pripravení urobiť všetky kroky potrebné na jej zvládnutie a tak zabezpečiť stabilitu a napomôcť dlhodobému rozvoju tejto inštitúcie. Vieme, že v tomto čase potrebujeme veľa pokory a vzájomného pochopenia. Nech je nám toto dopriate Pánom a Darcom našich životov a povolania cez modlitby mnohých i naše modlitby a statočný a zodpovedný postoj v priestore ´čara všednosti´ (L. Hanus) každodenného života. Ak si to zaslúžime, naše dni budú požehnané a univerzita bude úspešne hľadať a odovzdávať pravdu (...)"

Adresáti listu boli prekvapení a zostali v nemom úžase, nakoľko sa členstva v rade nevzdali a nebol im doručený odvolávací dekrét. Keď sa ho niektorí dodatočne domáhali, nedostali ho.

Vyššie uvedené nie je sci-fi, je to slovenská realita z júna 2014.   

Podľa informácií z inštitúcie na podobné kroky je už našliapnuté. Budeme ich pozorovať a na tomto blogu o nich priebežne informovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?