Cenzúra ožila

Autor: Peter Olekšák | 25.7.2014 o 14:44 | (upravené 21.2.2015 o 9:03) Karma článku: 11,32 | Prečítané:  8901x

Definícia cenzúry znie: "kontrola, dozor, dohľad, najmä nad tlačou a inými masovokomunikačnými prostriedkami". Komunisti sa nebránili dôraznému uplatňovaniu cenzúry na články alebo názory, ktoré nezodpovedali záujmom štátu. V totalitných režimoch patrí cenzúra k základným mocenským nástrojom. Kontrola tlače v Československu pretrvávala až do roku 1989. Je to neuveriteľné, ale ona dnes na Slovensku opäť raz ožila.

Na webe Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) je zverejnená správa s názvom Knižnica prijala vzácny dar pojednávajúca o dare dvoch cenných historických kníh zo 16. a 17. storočia, ktorú však do tlačovej agentúry (TK KBS) odoslali upravenú zásahom cenzora.

V tejto pôvodnej správe je uvedené: "Vzácny dar, ktorý venoval doc. ThLic. MUDr. Marián Mráz SJ, PhD. bývalému rektorovi KU prof. Tadeuszovi Zasępovi, PhD. prijala v piatok 11. júla 2014 UK KU." 

Avšak v správe, ktorú KU odoslala tlačovej agentúre TK KBS, a ktorá správu takto zverejnila, je uvedené: "Vzácny dar venoval doc. ThLic. MUDr. Marián Mráz SJ, PhD."

Nejde o prvý zásah tajomného cenzora. Na webe KU je zverejnený oznam s titulom Katolícka univerzita partnerom festivalu slobody, v ktorom je uvedené, že "Ústav pamäti národa (ÚPN) oslovil rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU), Mons. prof. Jozefa Jaraba s prosbou o spoluprácu pri organizovaní Festivalu slobody" napriek tomu, že túto aktivitu dohodol ešte odstupivší rektor KU prof. Tadeusz Zasepa, čo dokumentuje list UPN a odpoveď rektora Zasepu.

Je to márnomyseľnosť (ješitnosť), hlúposť alebo zlomyseľnosť?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?