Nekončiace fámy a manipulácia

Autor: Peter Olekšák | 26.11.2014 o 16:26 | (upravené 21.2.2015 o 9:00) Karma článku: 8,96 | Prečítané:  2912x

Ako sa dá zabrániť manipulácii verejnej mienky? Na túto otázku hľadajú odpoveď mnohí, skôr sa prikláňajú k mienke, že je to nemožné. Teoretici poznajú techniky manipulácie a odporúčajú, aby sme ich poznali, a tak múdro rozlišovali poskytované informácie. A aj napriek tomuto poznaniu sa nedá zabrániť tomu, aby sme nepodľahli manipulácii. 

Manipulácia (z latinských výrazov ruka a uchopiť) je v sociálnej psychológii a sociológii termín označujúci snahu ovládať myslenie druhej osoby či viacerých osôb.

Manipulatívne metódy sú označené tieto spôsoby konania: zákerné konanie, klamstvo, zneužitie dôvery, predstieranie náklonnosti, vytváranie obrazu nepriateľa, spochybňovanie kvality druhých. Manipulátor nenápadne druhých kritizuje a súdi, hovorí o nich s dešpektom. Rád komunikuje nepriamo. Cez tretiu osobu, telefonicky, písomne a pod. Zasieva nešvár, podnecuje podozrievavosť. Rozdeľuje, aby mohol lepšie panovať. Často zo seba robí obeť, aby ho ostatní ľutovali.

Napriek tomu, že je ťažké, ba nemožné zabrániť vytváraniu falošnej verejnej mienky programovou manipuláciou, nejaký čas sme sa pri riadení univerzity usilovali odpovedať na fámy, o ktorých sme sa dozvedeli. Tak sme spracovali materiál s názvom: najčastejšie účelové fámy (stačí kliknúť). Celkom sme sa tešili, že už ľudia dostali odpovede z "prvej ruky". Avšak vznikli ďalšie, nové fámy. Preto sme odpovedali aj na ne, opäť v hyperlinku. Manipulátor sa však neupokojil, svoje fámy podporil ďalšími výmyslami. Reagovali sme aj na ne (opäť tu). Detailne sme odpovedali aj na viaceré anonymné emaily, ktoré boli adresované "celému svetu", a ktorými nás chceli vystrašiť. Tí na druhej strane sa s ničím neuspokojili.

Neštítili sa napísať a odoslať tendenčný rekurz do Vatikánu, ktorý mimochodom podpísaná autorka odmietla ukázať členom kolegiálneho orgánu, ktorému predsedá. Rekurz bol však účinný, dotknutých dostatočne vystrašil a vzdali sa zápasu. Rozhodli sa, že obetujú jedného, pretože je "lepšie, ak zomrie jeden človek za ľud a nezahynie celý národ.“ (Jn 11,50).

Nepíšem tieto riadky, pretože je mi smutno, alebo že som sa neodpútal. Vôbec nie. Oslovujú ma však priatelia a žiadajú odpovede na nové fámy. Po vyššie opísanej skúsenosti ma už ani nebaví odpovedať na nové a opakované, či modifikované fámy typu, že to bol spor dvoch: A.A. a mňa. Je to úžasné zjednodušenie problému (tiež nástroj manipulácie), ale vskutku to nie je tak. Aj v poslednom období zverejňované (potvrdzujem pravé) dokumenty utvrdzujú spoločnosť vo vedomí, že tam bol a stále bohužiaľ pretrváva, hlbší problém.

Predsa len sa dotknem jednej fámy, odmien. Aktuálne hovoria: "Medializované odmeny na fakulte sú v poriadku. Ale keby ste vedeli, aké odmeny si dávali na rektoráte! Nemôžeme ich však zverejniť, pretože sú to osobné údaje, musíme ich chrániť." Veľmi mi táto fáma pripomína nedávny príbeh: "Keby ste vedeli, aký je dôvod jeho odvolania! Ale nemôžeme ho povedať, pretože ho musíme chrániť!" :) Pokiaľ som o veci niečo vedel a ak sa dobre pamätám, tak rektor Zasepa za šesť rokov v úrade udelil najvyššie odmeny vo výške najnižšej z medializovaných fakultných odmien, aj to asi trikrát, za splnenie konkrétnych významných úloh univerzity.

Čítal som zaujímavý text. Citujem z nebo: "Katolícka klerikálna kultúra má tendenciu zamerať sa na seba a strážiť svoje výsady viac, ako použiť svoju energiu na pokornú službu svetu. ... vzdelávanie je chápané skôr ako tovar, nie ako kultivovanie morálnej vízie ..." Krásny text. Tieto slová vystihujú aj moje/naše pohnútky už nezápasiť, preto šéf rezignoval a ja (my) s ním. Svoje sily chcem/e (a vždy sme to tak chceli) skôr venovať pozitívnej činnosti - pokornej službe ľuďom. Preto sa nechystám na fámy odpovedať. Aj s rizikom, že ktosi chce potupiť naše dobré meno.

K téme univerzity je to odo mňa všetko. BODKA.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?