Projekt konzervatívny denník

Autor: Peter Olekšák | 24.4.2015 o 9:13 | (upravené 22.2.2018 o 15:11) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  912x

Čitateľom záleží skôr na kvalite ako kvantite spravodajských denníkov či webov. Vyplýva to z online dotazníka, ktorého sa v dňoch od 16. do 27. marca zúčastnilo 652 respondentov. 

Na otázku, či je na Slovensku počet denníkov a spravodajských webov dostačujúci, sa názory rôznili. Za nedostatočný ho považuje 43 % respondentov, no až 38 % si myslí, že počet dostačujúci je.

Prakticky jednoznačná bola odpoveď na otázku, či sú denníky a spravodajské weby kvalitné a objektívne. Za také ich nepovažuje až 85,5 %. Takmer rovnaký počet respondentov (84 %) podporuje vznik nového konzervatívneho denníka. Pre respondentov je najdôležitejšie, aby bol objektívny (70 %), nezávislý na žiadnej strane, hnutí, organizácii či inštitúcii (35 %) a kresťanský (29 %). Mal by byť aj obhajca tradícií (27 %), nezaujatý (26 %) a tiež obhajca rodiny ako zväzku muža a ženy (25 %). 

Ďalšie výsledky online dotazníka sú zverejnené v publikácii Konzervatívny denník – veľká výzva slovenskej žurnalistiky, ktorá je pokračovaním dizertačnej práce novinára Matúša Demka. „Zaoberal som sa najmä analýzou Slovenského denníka, ktorý vychádzal v rokoch 1990 až 1994 a jeho príbeh nedopadol veľmi úspešne. V dizertácii som tiež hľadal východiská pre založenie nového denníka na Slovensku.“

Keďže od obhajoby práce v roku 2013 vznikol nielen Denník N, ale redaktori okolo Postoy.sk ohlásili vznik nového konzervatívneho denníka, rozhodli sme sa zareagovať na túto novovzniknutú situáciu. Akýkoľvek nový denník sa môže poučiť z chýb niekdajšieho Slovenského denníka – z jeho neprofesionality či nie veľmi šťastnej personálnej politiky. Potom by mohol mať šancu uspieť na mediálnom trhu.

Realizácia projektu "konzervatívny denník" predstavuje veľkú výzvu slovenskej žurnalistiky. Je to výzva nielen pre jeho tvorcov, aby robili serióznu a objektívnu žurnalistiku, ale aj výzva pre jeho konkurenciu, aby ho dokázali prijať ako svojho partnera v dialógu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?